Skocz do zawartości

Zajęcie rachunku bankowego


Mania085

Polecane posty

5 godzin temu, Mania085 napisał:

Mam zajęcie komornicze na rachunku bankowym.Zarabiam brutto3010 na rękę dostaję 2371.56 ile może zabrać komornik?

Art.  54.  [Ochrona wkładu oszczędnościowego przed egzekucją]
1. 

Środki pieniężne znajdujące się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby, niezależnie od liczby zawartych umów, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego, w każdym miesiącu kalendarzowym, w którym obowiązuje zajęcie, do wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie ustaw z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2020 r. poz. 2207), przysługującego pracownikowi zatrudnionemu w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy.

Jest to kwota, która pozostaje do Twojej dyspozycji na zajętym rachunku. Dotyczy wszystkich Twoich rachunków,
a nie każdego z osobna. Jej wysokość wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w tzw. pełnym wymiarze czasu pracy. Według stanu na 1.01.2022 r. wynosi 2 257,50 zł. Kwota wolna jest odnawialna w każdym miesiącu, jej niewykorzystana część nie przechodzi jednak na kolejny miesiąc. Co ważne, nie przysługuje w przypadku zajęcia konta firmowego, jak również zajęcia wynikającego z nieopłaconych alimentów. W pozostałych przypadkach to Ty decydujesz, na co chcesz przeznaczyć środki w ramach kwoty wolnej od zajęcia. Jeżeli chcesz, możesz także przekazać je do organu egzekucyjnego. Wtedy musisz jednak złożyć odpowiednie oświadczenie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Mania085 napisał:

Mam zajęcie komornicze na rachunku bankowym.Zarabiam brutto3010 na rękę dostaję 2371.56 ile może zabrać komornik?

 

Komornik na koncie bankowym musi pozostawić nie mniej niż kwotę stanowiącą 75% równowartości minimalnego wynagrodzenia w kraju. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym miejscu: https://www.eurolege.pl/kwota-wolna-od-zajecia-komorniczego-na-rachunku-bankowym-2018-blokada-konta-przez-komornika-jak-sie-bronic-poradnik/

Natomiast, jeżeli na konto wpływają środki z wynagrodzenia za pracę to one nie powinny w ogóle podlegać zajęciu w związku z tym, że mogą podlegać zajęciu u źródła, czyli u pracodawcy. Co zapewne w Pani sytuacji ma miejsce.

Z naszej strony możemy jeszcze dodać, że warto byłoby sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. Mianowicie, czy tytuł wykonawczy stanowiący podstawę egzekucji nie jest wadliwy. Zajmujemy się takimi sprawami. Jeśli tytuł wykonawczy jest wadliwy doprowadzamy do umorzenia egzekucji i odzyskujemy zabrane przez komornika pieniądze. Wstępna analiza sprawy jest u nas bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...