Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość Burek89

Gwarant w Rapida Money. Warto? Jakie ryzyko poręczenia?

Polecane posty

Gość Burek89

Mój kolega chce wziąć pożyczkę w Rapida Money. Poprosił mnie żebym był gwarantem. Jak mu poręczę to jak za to odpowiadam? Mogą mnie później pociągać do odpowiedzialności? Np podać do sądu? Albo nekac za brak spłaty? Ufam koledze, ale wiadomo, dzisiaj jest tak a jutro może być inaczej.

Poręczenie za cudzy dług, czyli potocznie bycie gwarantem czy żyrantem, to bardzo duża odpowiedzialność majątkowa. Wynika to z faktu, że zgodnie z przepisami poręczyciel odpowiada za dług zaciągnięty przez faktycznego kredytobiorcę/pożyczkobiorcę tak samo jak on. Mimo tego, że nie zyskuje za taką czynność zazwyczaj żadnych wymiernych korzyści. Przyjmuje właściwie tylko ryzyko, chyba, że poręcza za wynagrodzeniem, co jest zdarzeniem właściwie niewystępującym. A szczególnie, kiedy dotyczy poręczania pomiędzy osobami w rodzinie albo pomiędzy znajomymi lub przyjaciółmi. Poręczenie to stosunek cywilny szczególnie wysokiego zaufania.

Oczywiście może się zdarzyć, że osoba będąca gwarantem będzie musiała spłacić cały dług za tego, za którego poręcza. Bycie gwarantem to olbrzymia odpowiedzialność i niepewność. Co prawda w przypadku ściągnięcie zadłużenia od gwaranta może on domagać się spełnienia świadczenia od faktycznego pożyczkobiorcy czy kredytobiorcy, ale zazwyczaj w rzeczywistości jest to mało prawdopodobne.

Czy warto? To zależy od Państwa relacji koleżeńskich. Niemniej musi Pan znać zakres ryzyka. Jeśli chciałby się Pan dowiedzieć czegoś więcej na temat pożyczki w Rapida Polska (Money) oraz odpowiedzialności gwaranta to zapraszamy na naszego bloga: https://www.darmowyprawnik.eu/pozyczka-i-kredyt-z-gwarantem-poreczenie-odpowiedzialnosc-majatkowa/

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

Zaloguj się, aby obserwować  

• Utwórz nowe...