Skocz do zawartości

postanowienie o umorzeniu postępowania


Gość Mariola

Polecane posty

Dzień dobry,

chciałabym zapytać czy jeżeli wierzyciel skierował sprawę do sądu, jednak sąd wydał postanowienie o umorzeniu postępowania co dalej powinnam zrobić? Czy wydanie postanowienia kończy sprawę? Czy wierzyciel w tej sprawie może domagać się spłaty? 

Pozdrawiam Mariola 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znamy przyczyn i warunków umorzenia postępowania. Jeśli umorzenie postępowania nastąpiło na skute cofnięcia pozwu ze zrzeczeniem się roszczenia, to takie orzeczenie kończy sprawę. Jeśli natomiast np. cofnięto pozew bez zrzeczenia się roszczenia przez wierzyciela, to postanowienia o umorzeniu kończy daną sprawę, ale nie oznacza ani umorzenia zadłużenia ani też nie daje pewności, że wierzyciel w przyszłości nie wniesienie pozwu przeciwko osobie zadłużonej, wobec której cofnął pozew.

Może być też tak, że postanowienie o umorzeniu następuje na skutek cofnięcia pozwu ze względu na zapłatę w toku procesu przez dłużnika. Wówczas sprawa też jest kończona ostatecznie postanowieniem o umorzeniu.

Gdyby miała trudności z ustaleniem zapraszamy do kontaktu. Zgłoszenia swojej sprawy można dokonywać telefonicznie dzwoniąc pod numer 530 333 130, wysyłając maila na: kontakt@eurolege.pl albo wysyłając zgłoszenie przez formularz dostępny tutaj: https://www.darmowyprawnik.eu/anuluj-dlug/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dostałam postanowienie z sądu o umorzeniu i jest w nim informacja, że wierzyciel nie zrzekł się roszczenia, co to oznacza? Co powinnam zrobić w obecnej sytuacji? Czy w takim wypadku mogę otrzymać kolejny nakaz zapłaty czy wierzyciel może skierować sprawę od razu komornika? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie, jeżeli E-Sąd w Lublinie wydał postanowienie o umorzeniu postępowania. W uzasadnieniu wskazał brak podstaw do wydania nakazu zapłaty i nie skierował tego do innego sądu to oznacza, że wierzyciel nie może domagać się ode mnie spłaty? Czy w przyszłości wierzyciel może ponownie skierować tą sprawę do sądu? Proszę o poradę. Pozdrawiam Janusz

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umorzenie postępowania w e-sądzie oznacza, że zakończyło się postępowanie sądowe zainicjowane pozwem w EPU. Nie oznacza to jednak ani tego, że zadłużenie zniknęło (o ile w ogóle istniało) ani tego, że w przyszłości potencjalny wierzyciel nie złoży pozwu w sądzie tradycyjnym, a nawet ponownie w e-sądzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co w takim wypadku powinienem zrobić? Jeżeli w przyszłości wierzyciel może ponownie złożyć pozew do sądu może lepiej dogadać się z wierzycielem? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, czy warto podejmować próbę ugodową z wierzycielem zależy od wielu czynników. Przede wszystkim trzeba ustalić, czy to zadłużenie którego żąda firma windykacyjna istnieje, jest w takiej wysokości jaką podają, a przede wszystkim czy zostało ono faktycznie skutecznie nabyte. Gdybyśmy mogli być pomocni zachęcamy do kontaktu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...