Skocz do zawartości

Pożyczka w rodzinie. Jak odzyskać pieniądze?


Gość Aurelia111

Polecane posty

Gość Aurelia111

Czy miał ktoś do czynienia z pożyczkami prywatnymi? Dałam mojej siostrze ciotecznej 6000 zł jak wróciłam z Anglii. Mówiła, że odda, ale nie oddała i miga się ze spłatą. Teraz te pieniądze bardzo by mi się przydały, ale nie wiem jak mam je odzyskać. Pożyczałam na tzw "gębę" w zaufaniu, że przecież siostra mnie nie oszuka...

Miał ktoś do czynienia z taką sprawą?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

W takiej sytuacji Pani Aurelio sprawa nie będzie prosta. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego pożyczka powyżej 500 zł powinna zostać zawarta na piśmie. Oczywiście nie jest to wymóg jej ważności, ale skuteczna próba dochodzenia zwrotu w sądzie jest bardzo wątpliwa. Przede wszystkim dlatego, że w sprawie może być niemożliwe przeprowadzenie dowodów osobowych, tj.: z zeznań świadków albo przesłuchania stron.

W takiej sytuacji, gdzie nie ma żadnego, jakiegokolwiek dowodu na piśmie, że pożyczka została udzielona, może nie być również żadnych - w sensie procesowym - dowodów wskazujących na zawarcie i wykonanie umowy pożyczki.

Gdyby siostra chociaż odręcznie napisała Pani na zwykłej kartce papieru, że uznaje to zadłużenie albo chociaż, że umowa pożyczki na kwotę 6000 zł została kiedyś zawarta, to wówczas sytuacja wyglądałaby inaczej. Wówczas można dopuścić dowód z przesłuchania stron albo zeznań świadków.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...