Skocz do zawartości

Przedawnienie a komornik


kriss

Polecane posty

Mam zobowiązania, które po 10 latach już się przedawniły. Niektóre z nich były egzekwowane przez komornika z mniejszym lub większym skutkiem. Stąd pytanie:

  1. od kiedy liczy się przedawnienie w przypadku zajęcia komorniczego?

    1. od zapłaty części przez komornika wierzycielowi?

    2. od umorzenia sprawy przez komornika?

  2. Co jeśli wierzyciel podnosi do komornika sprawę, która może być przedawniona? Gdyby skierował do komornika fakturę, która stała się wymagalna ponad 10 lat temu - czy należy zaprotestować?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając na Pańskie 1 pytanie: termin przedawnienia liczy się od daty uprawomocnienia się postanowienia komornika o umorzeniu postępowania egzekucyjnego - co do zasady. Nie każde jednak umorzenie będzie skutkowało przerwaniem przedawnienia, bowiem może się zdarzyć, że ze względu na podstawę umorzenia mogło w ogóle nie dojść do przerwania biegu terminu przedawnienia. Taka sytuacja nastąpi np. wtedy, gdy wierzyciel cofnie wniosek o egzekucję.

Jeśli przedawnienie nastąpiło po wydaniu orzeczenia sądowego, to można żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności. Ważne jest jednak, aby upłynął okres 10 lat od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądowego, a jednocześnie, aby w tym czasie wierzyciel pozostawał w bezczynności w dochodzeniu roszczeń wynikających z tytułu wykonawczego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...