Skocz do zawartości

Windykator straszy prokuratorem i więzieniem

Gość Robotyk

Polecane posty

Windykator z Profi Credit straszy więzieniem i prokuratorem jak nie zapłacę w ciągu tygodnia całego długu z chwilówki w kwocie ponad 10 tysiecy zlotych. Czy ja mogę za to pójść do więzienia?  Przecież splacalem jak mogłem a to, że przestałem było wynikiem utraty dochodów. Jak to wygląda od strony prawnej? Szukam w Internecie, ale nie ma jednoznacznych odpowiedzi. A nie ukrywam, że się obawiam takich gróźb.

2 godziny temu, Gość Robotyk napisał:

Windykator z Profi Credit straszy więzieniem i prokuratorem jak nie zapłacę w ciągu tygodnia całego długu z chwilówki w kwocie ponad 10 tysiecy zlotych. Czy ja mogę za to pójść do więzienia?  Przecież splacalem jak mogłem a to, że przestałem było wynikiem utraty dochodów. Jak to wygląda od strony prawnej? Szukam w Internecie, ale nie ma jednoznacznych odpowiedzi. A nie ukrywam, że się obawiam takich gróźb.

Zgodnie z przepisami żaden windykator nie może grozić ściągnięciem postępowania karnego. Jeśli to robi to dopuszcza się kwalifikowanego przestępstwa groźby karalnej, o której mowa w art. 191 par. 2 kodeksu karnego, który stanowi, że: "Jeżeli sprawca działa w sposób określony w § 1 w celu wymuszenia zwrotu wierzytelności, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5."

Oznacza to, że działania windykatora nie tylko przekraczają zasady etyki, ale również przepisy prawa.

Co do postępowania karnego za niepłacenie długów to możliwe jest wyciągnięcie odpowiedzialności tylko w skrajnych przypadkach. Czyli takich, gdzie osoba biorąca kredyt/pożyczkę od samego początku miała zamiar ich nie spłacać. Jeśli brak spłaty jest wynikiem okoliczności, które powstały w późniejszym czasie, a już szczególnie jeśli nie były one wynikiem działań samego kredytobiorcy/pożyczkobiorcy to ciężko doszukiwać się tutaj jakiegokolwiek przestępstwa.

Więcej na temat więzienia za długi i wyłudzenia kredytu znajdzie Pan tutaj: https://www.darmowyprawnik.eu/wiezienie-za-dlugi-ukrywanie-majatku/

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
  • Utwórz nowe...